Dziewczynka u ginekologa – absurd czy konieczność?

Od dawna powszechnie uważano, że lekarz ginekolog
– jest lekarzem do którego na wizyty udają się wyłącznie kobiety dorosłe. Powszechnie również istnieje opinia iż mała dziewczynka czy nastolatka nie ma potrzeby z korzystania z wizyt u lekarza ginekologa
– przynajmniej do momentu pojawienia się pierwszej miesiączki lub inicjacji współżycia.

Ale nasze życie zmienia się diametralnie i obecnie coraz młodsze dziewczynki mają potrzebę oraz podstawy zdrowotne do umówienia wizyty u lekarza ginekologa.

Warto też zaznaczyć, że czasem rodzice/opiekunowie prawni nie chcą pójść z dziewczynką czy nastolatką do ginekologa, ponieważ  obawiają się, że lekarz “może tam coś uszkodzić”.

Jednak wbrew wszystkim obawom możemy śmiało powiedzieć, że ginekolog dziecięcy – to lekarz, który otrzymał dodatkowe szkolenie nie tylko w zakresie ginekologii dziecięcej i młodzieży, ale i w zakresie psychologii dziecięcej.
Dlatego ginekolog dziecięcy doskonale współpracuje z dziećmi i nastolatkami
– w trakcie wizyty stosuje zupełnie inne metody badania, niż dla pacjentek dorosłych.

W trakcie wizyty lekarz jest spokojny i wie jak stworzyć przyjazną atmosferę w szczególności gdy dziecko po raz pierwszy przychodzi do gabinetu i pierwsza wizyta jest wizytą ‘’zapoznawczą’’ – polegająca na obejrzeniu gabinetu i sprzętu, zapoznaniu się z lekarzem – bez przeprowadzenia samego badania ginekologicznego, co pozwala dziecku podczas drugiej wizyty czuć się spokojnie i bezpiecznie.

I taką też wizytę polecamy naszym małym pacjentkom na sam początek.

Badanie ginekologiczne młodszych dziewczynek najczęściej przeprowadza się nie na fotelu ginekologicznym, lecz na kozetce lub na kolanach
u rodzica lub opiekuna prawnego, bez zużycia wzierników, co gwarantuje bezbolesność i wizyta przebiega szybko i sprawnie.

Czasem lekarz podczas wizyty zaleca wykonanie USG poprzez powłoki brzuszne, co wymaga dodatkowego przygotowania pacjentki ze strony rodziców/opiekuna prawnego – przed wizytą trzeba podać dziecku wodę do picia, aby pęcherz moczowy był wypełniony.

W jakich sytuacjach jest wskazanie do odbycia wizyty  do ginekologa dziecięcego?

  • jeśli rodzic lub opiekun prawny zauważy na bieliźnie dziecka/nastolatki jakieś plamy
  • jeśli dziecko/nastolatka zaczęła uskarżać się na bolesność podczas oddawania moczu czy na świąd w okolicy krocza
  • jeśli wyniki badania ogólnego moczu kilkakrotnie wskazują na infekcję
  • jeśli rodzic lub opiekun prawny zauważy według jego oceny “nieprawidłowości” w wyglądzie zewnętrznym narządów płciowych u dziecka/nastolatki
  • lub  po prostu, jeśli rodzic/opiekun prawny  martwi się  czy wszystko w porządku z punktu widzenia rozwoju płciowego dziecka lub ma jakieś pytania dotyczące higieny, szczepienia przeciwko HPV czy kolejności pojawienia się objawów dojrzewania płciowego oraz innych.

Życzymy zdrowia i zapraszamy na wizytę u lekarza ginekologa dziecięcego w naszym Ginekologia Medical Center.

Autor : lek. med. Anna Ryzhankowa, ginekolog
Ginekologia Rodzinna Medical Center

Aby umówić się na wizytę do
lek. med. Anna Ryzhankowa, ginekolog

zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy
lub kontakt z rejestracją – dzwoniąc pod numer telefonu:
+48 22 382 70 14
+48 664 370 314