Dietetyka Medical Center
Dietetyk Warszawa – Ursynów – wizyta prywatna

Oferta w przygotowaniu :

Jeśli chciałbyś / aś otrzymać informację kiedy wizyta u Dietetyka będzie możliwa
skontaktuj się z nami i zostaw nam kontakt do siebie – powiadomimy Cię o możliwości umawiania wizyt.


Jak przygotować się do wizyty?

Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań wykonane w ostatnim czasie.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta trwa 60 minut. Składa się ona z następujących elementów:
– analiza składu ciała
– pomiar masy ciała
– pomiar obwodów ciała za pomocą miarki SECA (dla chętnych)
– dokładny wywiad żywieniowy i zdrowotny
– ustalenie planu działania

Na czym polega praca z dietetykiem?

Dokładny plan działania zostaje ustalony z dietetykiem podczas pierwszej wizyty. 

  • Dietetyk układa dla klienta indywidualny plan żywieniowy, w skład którego wchodzą harmonogram posiłków i przepisy.
  • Dietetyk udziela porad dietetycznych, odpowiada na pytania, rozwiewa wątpliwości.

Czy istnieje inna forma współpracy z dietetykiem, która pomaga w zmianie nawyków żywieniowych?

Istnieje możliwość poddania się procesowi, który pozwala na zmianę nawyków żywieniowych na stałe. Proces ten nosi nazwę diet coachingu i trwa 6 miesięcy.

Diet coaching pozwala na znalezienie w sobie motywacji do zmiany nawyków żywieniowych, przezwyciężenie trudności i pokonanie swoich ograniczeń.

Jakie osoby mogą skorzystać na pracy z dietetykiem?

Osoby z nadwagą lub otyłością
Nadwaga i otyłość to prawdziwy problem naszych czasów. Nadmierna masa ciała występuje u coraz młodszych osób. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, cukrzycę i wiele innych schorzeń.
W Rodzinnej Przychodni mają Państwo możliwość wyboru drogi odchudzania, która będzie dopasowana do konkretnej osoby i jej stylu życia. Nie jest to droga na skróty, ale umożliwia osiągnięcie wymarzonej sylwetki na stałe, bez efektu jo-jo.
Indywidualne podejście do każdej osoby gwarantuje wyjątkowe rezultaty.

Kobiety w ciąży i planujące ciążę
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, niezmiernie ważne jest aby kobieta planująca dziecko zmieniła swoje nawyki żywieniowe 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę. Ma to bowiem olbrzymie znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego jego życia.
Niedobór lub nadmiar składników pokarmowych w organizmie mamy prowadzi do trwałych modyfikacji procesów metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w późniejszym okresie jego życia.
Nadmiary czy niedobory składników odżywczych w życiu płodowym w sposób trwały „przeprogramowują” metabolizm i przebieg procesów fizjologicznych, skutkując rozwojem szeregu powikłań metabolicznych i sercowo-naczyniowych w okresie dorosłości.
Ponadto, dbałość o zdrowe odżywianie w czasie ciąży pozwala kobiecie na szybszy powrót do formy po porodzie.

Osoby chore na cukrzycę
Cukrzyca jest chorobą, która bezwzględnie wymaga przestrzegania zasad prawidłowej diety. Same leki nie są w stanie ustabilizować poziomu glukozy we krwi. Nieustabilizowany poziom glukozy we krwi prowadzi z kolei do zniszczenia naczyń krwionośnych i tym samym do groźnych powikłań.

Osoby z niedoczynnością tarczycy
Niedoczynność tarczycy skutkuje rozregulowaniem metabolizmu, a tym samym sprzyja przybieraniu na wadze. Zwiększona masa ciała bardzo niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i pogłębia problemy hormonalne. Pacjent wpada więc w pułapkę, z której jedyną szansą wyjścia jest prawidłowe odżywianie.

Osoby z chorobami układu krążenia
Na choroby układu krążenia zapadają głównie osoby z nadwagą lub otyłością. Jednym z pierwszych zaleceń lekarza, który diagnozuje chorobę, będzie konieczność utraty masy ciała. Poza tym, wybierając odpowiednie produkty żywieniowe, możemy w znaczny sposób poprawić swój stan zdrowia, zapobiec hospitalizacji czy przedwczesnej śmierci.

Osoby z chorobami nowotworowymi

Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na ścisły związek pomiędzy sposobem żywienia a chorobą nowotworową. Osoby, które dbają o prawidłową dietę mają dużo większe szanse na wyzdrowienie i zapobieganie nawrotom choroby w przyszłości.

Alergicy
Zanieczyszczenie środowiska i obecny styl życia powodują, że alergików jest coraz więcej. Dietetyk pomaga dobrać odpowiednie produkty i udostępnia przepisy, które nie zawierają konkretnych alergenów. Każda dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, dlatego tak ważna jest dbałość o szczegóły kiedy występuje konieczność wyeliminowania pewnych produktów.

W Rodzinnej Przychodni istnieje możliwość wykonania testów na alergie pokarmowe oraz testów na UKRYTE alergie pokarmowe.

Osoby z celiakią
Osoby chore na celiakię muszą bezwzględnie przejść na dietę bezglutenową. Jest to dieta dosyć skomplikowana i wymaga szerokiej wiedzy żywieniowej aby była skuteczna i pełnowartościowa. Każda osoba ze zdiagnozowaną celiakią powinna niezwłocznie udać się do dietetyka i rozpocząć edukację w zakresie diety bezglutenowej, ponieważ ta dieta będzie jej już towarzyszyła na stałe.

Prewencja nowotworów
W dalszym ciągu nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to styl życia i sposób odżywiania decydują w dużej mierze o wystąpieniu choroby nowotworowej lub jej braku. Czynniki genetyczne to jedynie ułamek wszystkich zachorowań. Poza tym, nawet w przypadku niekorzystnych rodzajów genów, choroba wcale nie musi wystąpić. Wszystko co spożywamy ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Nowotwory rozwijają się niezauważane przez wiele lat i diagnozowane są już zazwyczaj zbyt późno. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Prewencja chorób serca
Otyłość brzuszna, występowanie chorób krążenia w rodzinie, nadciśnienie, długotrwały stres, to tylko niektóre czynniki mogące prowadzić w dalszej lub bliższej przyszłości do zawału lub udaru. Dbając o odpowiednie żywienie można zapobiec trudnym operacjom i przeżyć swoje życie w zdrowiu i sprawności.

Prewencja cukrzycy
Każda osoba, której rodzice lub dziadkowie chorowali na cukrzycę, powinna zwrócić szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Zaleca się również robienie regularnych badań kontrolnych pod kątem ilości glukozy we krwi i insulinooporności.
Cukrzyca może rozwinąć się również w następstwie innych chorób i związana jest silnie z nadwagą i otyłością.

Osoby, które chcą odżywiać się zdrowo
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co spożywa. Dzieje się tak dzięki rosnącej świadomości społecznej. Ogromna ilość badań naukowych nie pozostawia wątpliwości co do wpływu odżywiania na nasze zdrowie i życie. Warto więc porozmawiać z dietetykiem na temat najnowszych zaleceń żywieniowych i sprawdzić, czy Twój aktualny sposób żywienia faktycznie Ci służy.

ALERGIA POKARMOWA – NAWET NAJZDROWSZA DIETA MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ CHOROBY

Alergia pokarmowa to choroba XXI wieku. Czy wiesz, że przyczyną złego samopoczucia i choroby mogą być codziennie spożywane pokarmy?

To co jemy w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Alergia pokarmowa, czyli niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na spożywane pokarmy nazywana jest chorobą XXI wieku. Należy jednak pamiętać, iż możliwe manifestacje tej choroby są bardzo zróżnicowane. W typowej alergii IgE – zależnej (typu I, natychmiastowej) reakcja organizmu na spożywany pokarm jest bardzo szybka i dotyczy najczęściej skóry i śluzówek (wysypka, obrzęk, atopowe zapalenie skóry) oraz przewodu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha, zaparcia). Diagnostyka alergii natychmiastowej opiera się o testy skórne i testy z krwi na alergię IgE – zależną, w oparciu o wywiad lekarski.

Problem pojawia się jednak, gdy zauważamy, że spożywany pokarm jest przyczyną problemów zdrowotnych i pogorszenia samopoczucia, a testy na alergię IgE – zależną dają wyniki ujemne. Co więcej, pacjent nie jest w stanie samodzielnie określić który ze spożywanych pokarmów jest przyczyną problemów.

Niepożądane reakcje na pokarmy mogą ujawniać się dopiero po kilku dniach od spożytego posiłku

Dzieje się tak dlatego, że bardzo często przyczyną chronicznych, przewlekłych dolegliwości jest ukryta (opóźniona) nadwrażliwość pokarmowa. Oznacza to, iż czas jaki upływa pomiędzy spożyciem alergizującego pokarmu, a wystąpieniem objawów wynosi od 8 – 96 godzin. Oznacza to, że pokarm spożyty w poniedziałek może wywołać reakcję organizmu dopiero w środę czy czwartek. Tak znaczne opóźnienie objawów uniemożliwia samodzielną identyfikację uczulających pokarmów przez pacjenta. Tego typu reakcje nazywane bywają potocznie nietolerancją pokarmową. Tymczasem u ich podłoża leży wytworzenie swoistych przeciwciał IgG i IgA względem niektórych pokarmów, czyli mechanizm charakterystyczny dla alergii.

Jelito a alergia pokarmowa

Szacuje się, że w krajach wysokorozwiniętych ukryta alergia pokarmowa dotyka nawet 50 % mieszkańców. Dzieje się tak, gdyż jej bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie bariery jelitowej. Do głównych zadań tej bariery należy przepuszczanie przez ścianę jelita tylko odpowiednio rozłożonych i niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Jednocześnie odgrywa ona rolę filtra, zapobiegając przenikaniu do układu krwionośnego toksyn, bakterii i innych szkodliwych substancji. U osoby zdrowej bariera jelitowa chroni więc przed czynnikami szkodliwymi, zapewniając jednocześnie prawidłowe odżywienie organizmu. Niestety współczesny tryb życia i zanieczyszczenie środowiska wpływa na uszkodzenie kolejnych elementów opisywanej bariery jelitowej i w „otwarcie” jelita, czyli rozwoju zespołu przesiękliwego jelita. Do czynników najsilniej uszkadzających barierę jelitową należą:

  • spożywanie żywności wysokoprzetworzonej
  • alkohol
  • przewlekły stres psychiczny i fizyczny (sport wyczynowy)
  • toksyny środowiskowe
  • czynniki genetyczne
  • uwarunkowanie okołoporodowe (sposób porodu, sposób karmienia)
  • stosowane leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotykoterapia zwłaszcza wielokrotna)
  • stosowane/ przebyte leczenie (radioterapia, chemioterapia, immunosupresja, zabiegi chirurgiczne)
  • choroby towarzyszące (celiakia, choroby autoimmunologiczne i inne)
  • przebyte zakażenia bakteryjne i wirusowe

Do układu krwionośnego bez przeszkód przenikają niestrawione cząsteczki pokarmów, zwiększa się ryzyko przenikania bakterii, grzybów czy toksyn.
Niewystarczająco rozłożone pokarmy aktywują układ immunologiczny, którego naturalną rolą jest ochrona organizmu przed czynnikami potencjalnie szkodliwymi. U osoby z nieprawidłowo funkcjonującą barierą jelitową, pokarm zostaje nieprawidłowo rozpoznany jako element potencjalnie szkodliwy.

Rozwijający się stan zapalny, przebiegający z wytworzeniem kompleksów immunologicznych ma na celu eliminację antygenu pokarmowego z organizmu. Jest to jednak niemożliwe, gdyż pokarm ten jest stale obecny w diecie. Po pewnym czasie ciągłej aktywacji stan zapalny przechodzi w postać przewlekłą, obejmując kolejne tkanki i organy. W konsekwencji dochodzi do rozwoju procesu chorobowego. Od lokalizacji stanu zapalnego w organizmie zależą objawy opisywanej nadwrażliwości pokarmowej.

Utajone nadwrażliwości na pokarmy mogą być przyczyną:

  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, mdłości, uczucie przelewania, refluks żołądkowo – jelitowy)
  • zespołu metabolicznego (nadwaga/ otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze)
  • zmian skórnych (AZS, trądzik, łuszczyca, świąd idiopatyczny, pokrzywka)
  • zaburzeń nastroju
  • zespołu chronicznego zmęczenia
  • depresji
  • anemii
  • nasilania stanu zapalnego w chorobach autoimmunologicznych (nieswoiste zapalenie jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, celiakia i inne)
  • zaburzeń ze spektrum autyzmu
  • nadpobudliwości psychoruchowej ADHD
  • objawów neurologicznych
  • migren
  • idiopatycznych bólów mięśni i stawów
  • innych dolegliwości przewlekłych o trudnej do ustalenia etiologii
Namnożenie chorobotwórczych bakterii w jelicie jest pierwszym krokiem do rozwoju choroby

Mikroflora jelitowa odgrywa główną rolę w profilaktyce i leczeniu licznych chorób. Analiza równowagi mikrobiologicznej jelita, a następnie odbudowa ewentualnych zaburzeń jest więc metodą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym oraz efektywną i bezpieczną terapią wspomagającą leczenie.
Bytujące w przewodzie pokarmowym mikroorganizmy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W jelitach zdrowego człowieka bytuje około 2 – 3 kilogramów drobnoustrojów. Gdyby pozbawić ludzki organizm tego ekosystemu, nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Korzystne dla zdrowia bakterie jelitowe bezpośrednio lub pośrednio koordynują bowiem funkcjonowanie każdego organu i narządu. Do głównych ról pełnionych przez ten niezwykle ważny ekosystem należą przede wszystkim:

  • Wspomaganie procesu trawienia
  • Produkcja witamin (z grupy B i K)
  • Konkurencja z mikroorganizmami chorobotwórczymi
  • Stymulacja komórek układu immunologicznego
  • Neutralizacja toksyn i innych substancji potencjalnie szkodliwych
  • Hamowanie stanu zapalnego
  • Uszczelnianie bariery jelitowej

Współczesny tryb życia prowadzi do zaburzenia mikroflory jelit

Mikroflora jelitowa tworzona jest nie tylko przez drobnoustroje pożyteczne i prozdrowotne, lecz także potencjalnie chorobotwórcze bakterie i grzyby drożdżopodobne. Jeśli bakterie korzystne dla zdrowia dominują w jelicie, uniemożliwiają mikroorganizmom chorobotwórczym i drożdżakom nadmierne namnożenie się. Mówimy wówczas o prawidłowej mikroflorze jelitowej. Niestety mikroorganizmy jelitowe narażane są na szereg niekorzystnie działających czynników.

Do elementów zaburzających równowagę mikroflory jelitowej należą:

  • Antybiotyki, zwłaszcza wielokrotnie stosowane
  • Interwencje medyczne (terapie i zabiegi w obrębie przewodu pokarmowego)
  • Długotrwały stres psychiczny i fizyczny
  • Niezdrowa, wysokoprzetworzona żywność
  • Używki
  • Wybrane leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne)
  • Niehigieniczny tryb życia

W efekcie dochodzi do rozwoju dysbiozy jelitowej, czyli silnego zmniejszenia populacji  bakterii korzystnych i nadmiernego namnożenie chorobotwórczych patogenów. Naukowcy wskazują, iż nieprawidłowy układ mikroflory jelitowej może być przyczyną rozwoju i/ lub podtrzymania szeregu jednostek chorobowych, zwłaszcza tzw.” chorób cywilizacyjnych”. Grupą szczególnego ryzyka są dzieci rodzone cesarskim cięciem, u których kolonizacja przewodu pokarmowego jest opóźniona i nieprawidłowa od samego początku.

Tylko odpowiednio dobrane probiotyki skutecznie odbudują mikroflorę jelitową

Z tego względu rosnąca popularnością cieszą się probiotyki, czyli wywodzące się z jelita żywe szczepy mikroorganizmów, o korzystnych dla zdrowia właściwościach. Celem stosowania probiotyków jest zwiększenie populacji bakterii prozdrowotnych i eliminacja chorobotwórczych patogenów, zarówno grzybów jak i bakterii. Należy jednak pamiętać, iż każdy probiotyk działa inaczej i tylko stosowanie odpowiednio dobranej probiotykoterapii przyniesie spodziewane efekty i przełoży się na poprawę stanu zdrowia.

Zaburzenia w mikroflorze jelitowej mogą przyczynić się do:

  • Zaburzeń trawienia i wchłaniania
  • Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, mdłości, refluks żołądkowo – jelitowy)
  • Nietolerancji i alergii pokarmowych
  • Atopowego zapalenie skóry i innych problemów skórnych (trądzik, świąd, nawracające zakażenia skóry)
  • Nawracających infekcji dróg oddechowych, ucha środkowego, zatok
  • Nawracających infekcji układu moczowo – płciowego i przewodu pokarmowego
  • Grzybicy przewodu pokarmowego
  • Chorób autoimmunologicznych
  • Nadwagi i otyłości
  • Pogorszenia kondycji psychofizycznej
  • Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej
  • Zaburzeń ze spektrum autyzmu
  • Zaburzeń nastroju
Analiza Pierwiastkowa Włosów jest metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu.

Jakie pierwiastki są oznaczane?

Badane są najważniejsze pierwiastki organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi. Oznaczane są 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Dlaczego Analiza Pierwiastkowa Włosa pozwala na lepsze określenie zawartości pierwiastków w organizmie niż badanie krwi?

Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu. Włosy natomiast rosną w stałym tempie i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik. Włosy gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu.

Dlaczego warto wykonać Analizę Pierwiastkową Włosa?

Każda suplementacja powinna być poprzedzona badaniem stanu odżywienia organizmu. Podawanie suplementów „w ciemno” może w najlepszym wypadku nie zadziałać, a w najgorszym zaszkodzić.

Nowoczesna medycyna odchodzi od „eksperymentowania” i sprawdzania na pacjencie czy coś działa czy nie. Teraz można określić nie tylko jakie suplementy są wskazane, ale również w jakiej dawce powinny zostać podane, aby nie zaszkodziły i dały jak najlepszy efekt.

Dla kogo jest to badanie?

– osoby z zaburzeniami:

  • gastrologicznymi
  • hormonalnymi
  • psycho-emocjonalnymi (m.in. depresja, zła reakcja na stres),
  • neurologicznymi (m.in. SM, parkinsonizm, padaczka, autyzm)
  • dermatologicznymi (m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik)
  • kardiologicznymi (m.in. miażdżyca, zawał)
  • układu kostno-stawowego (m.in. RZS, osteoporoza).

– osoby o obniżonej odporności organizmu

– we wspomaganiu leczenia i rehabilitacji

– profilaktyka zdrowia

– osoby świadomie dbające o zdrowie

– osoby narażone na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski)

– osoby wykonujące bardzo duży wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy)

– leczenie otyłości

– chroniczne zmęczenie

– osłabienie

– osoby, które chcą znać wpływ pierwiastków toksycznych na ich zdrowie

– dzieci od 3 roku życia

Co otrzymasz?

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów jest wysyłany do przychodni w formie papierowej pocztą priorytetową oraz jeśli zaznaczono i podpisano w ankiecie, również na adres e-mail w wersji elektronicznej do pacjenta.

Wynik składa się z około 36 – 52 stron, znajdują się w nim wykresy z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analiza tendencji zdrowotnych, opis typu metabolicznego.

Opis typu metabolicznego

Na podstawie proporcji pierwiastków możemy określić jaka jest Twoja biologiczna natura i jakie są jej dominujące cechy. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się jak działa Twój organizm i zrozumieć jakie procesy w nim zachodzą.

Dowiesz się czy masz wolną czy szybką energetykę organizmu; czy jesteś sympatykiem, czy parasympatykiem; czy masz wolne czy szybkie trawienie oraz jak szybko starzeje się Twój organizm. Ponadto zobaczysz jaką efektywność ma Twoja tarczyca oraz kora nadnerczy; jak Twój organizm radzi sobie ze stresem oraz czy dominują u Ciebie procesy kataboliczne czy anaboliczne.

Sprawdzisz jaką masz równowagę kwasowo-zasadową – czy masz zakwaszenie kwasem moczowym bądź mlekowym.

Dowiesz się jakie masz tendencje zdrowotne i co może Cię czekać w najbliższych latach jeśli nie podejmiesz zaleconych w wyniku kroków prewencyjnych.

Jak wyciąć próbkę włosów?

Do badania włosy muszą być:

  • naturalne (nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym)
  • czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.)

Włosy należy wyciąć:

  • ostrymi nożyczkami
  • przy skórze głowy z potylicy (z tyłu głowy między uszami)
  • kępkami, z kilku miejsc z potylicy
  • 3 – 4 cm włosa licząc od skóry (jeśli są dłuższe należy odciąć do badania tylko pierwsze 3-4 cm)
  • do badania potrzebne jest 200 – 300 mg włosów (około jednej łyżki stołowej)

Jeśli włosy są za krótkie:

Jeżeli włosy mają mniej niż 5 mm długości należy odczekać około 4 tygodni do momentu odrostu włosów, aby uzyskały długość minimum 1 cm.

Jeśli włosy są farbowane:

Jeżeli ostatnio włosy były farbowane wówczas należy poczekać przynajmniej 6 – 8 tygodni i wyciąć do badania tylko odrosty (te dalsze, ufarbowane należy odciąć i wyrzucić).

Analiza składu ciała pozwala na określenie zawartości tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała oraz wody wewnątrz i poza komórkowej w organizmie.

Pomiar dokonywany jest za pomocą profesjonalnego analizatora Jawon Medical X-contact 350. Wynik badania jest więc dokładny. Ponadto urządzenie umożliwia ocenę zawartości beztłuszczowej masy ciała w poszczególnych segmentach ciała. Dodatkowo badane są takie parametry jak masa ciała, BMI, WHR i podstawowa przemiana materii. Urządzenie określa także typ budowy ciała.

Celem tego badania jest ustalenie indywidualnie dopasowanej diety i planu żywienia oraz monitorowanie efektów dietoterapii.

Procentowa Zawartość Tłuszczu (%) dla dorosłych:

  niskie otłuszczenie normalny wysokie otłuszczenie otyłość ciężka otyłość
Mężczyzna Poniżej 15 15 ~ < 20 20 ~ < 25 25 ~ < 30 30 i więcej
Kobieta Poniżej 20 20 ~ < 30 30 ~ < 35 35 ~ < 40 40 i więcej

 

Na czym polega badanie składu ciała?

Pacjent staje nagimi stopami na specjalistycznej wadze oraz bierze do rąk uchwyty zawierające elektrody.

Badanie jest w pełni bezpieczne, bezinwazyjne i szybkie.

Jak przygotować się do badania?

W celu uzyskania jak najdokładniejszego wyniku należy spełnić poniższe wymagania:

  • nie jeść nic co najmniej 2 godziny przed badaniem
  • nie pić żadnych płynów co najmniej 1 godzinę przed badaniem
  • w dniu pomiaru (a najlepiej 24 h przed pomiarem) nie wykonywać energicznych ćwiczeń fizycznych
  • skorzystać z toalety przed wejściem do gabinetu
  • bezpośrednio przed badaniem zdjąć metalowe akcesoria i biżuterię, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik pomiaru
  • należy również zdjąć buty i skarpetki/rajstopy, ponieważ stopa musi mieć bezpośredni kontakt z urządzeniem

Kto może poddać się badaniu?

  • osoby dorosłe i młodzież

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania analizy składu ciała?

Analiza składu ciała NIE może zostać wykonana w następujących przypadkach:

  • u osób z wszczepionymi elektronicznymi urządzeniami medycznymi, np. rozrusznikiem serca
  • u kobiet w ciąży
  • u dzieci, które ważą mniej niż 10 kg oraz u osób, które ważą ponad 250 kg

Analiza składu ciała nie powinna być również wykonywana u kobiet podczas miesiączki oraz u osób przyjmujących leki moczopędne ponieważ wynik badania będzie błędny.